dioptrické sportovní a ochranné brýle

Na zakázku pro Vás ve Vašich dioptriích zhotovíme sportovní brýle pro volný čas nebo ochranné brýle pro pracovní činnosti. Nabízíme možnost dioptrických čoček čirých i slunečních v brýlích Oakley, Rudy Project, Adidas i dalších dle Vašeho výběru. Naštivte nás, rádi s vámi prodiskutujeme všechny možnosti řešení pro Vaše dioptrie a vaše sportovní aktivity.


Během sportování je nutné chránit oči před možným poraněním, před nepříjemným oslněním slunečními paprsky, ale hlavně před nebezpečným UV zářením.

Design brýlových čoček prodělal převratný vývoj a zorné pole se značně rozšířilo i u brýlových čoček s vyšším počtem dioptrií. Materiály jsou dnes bezpečné pro používání při sportu a některé z nich téměř nerozbitné. Také brýlové obruby jsou speciálně upravené pro různé druhy sportů, aby co nejméně vadily a sportovec o nich téměř nevěděl. 

Je požadováno skvělé periferní vidění a koordinace ruka - oko, perfektní přesnost, odhad a přehled, rychlé vyhodnocení situace a okamžitá reakce. Pro mnohé z nás se sport stal relaxací a radostí, a stejně tak jako na každý sport používáme jinou obuv a oblečení, tak bychom měli používat vhodné prostředky k ochraně našich očí, neboť zrak je pro člověka nejdůležitějším smyslem (asi 80 % všech informací vnímáme zrakem). Nepodceňujme tedy ochranu zraku brýlemi při sportovních aktivitách.

Sportovní brýle se od standardních odlišují celkovým vzhledem. Mají velký úhel prohnutí v nosníku (až 25°), zorníky jsou prohnuté, aby kopírovaly zakřivení čela a spánků, a jsou protažené do stran, aby chránily oči i z boku. Slouží k ochraně očí před oslněním, nadměrným světlem, větrem, prachem, vodou a nárazem dalších cizích předmětů.

Během sportování je nutné chránit oči nejen proti slunci a jeho nebezpečným UV zářením, ale také před možným poraněním, které může vést k vážným komplikacím a následně k určitému omezení. Proto je nutné nepodceňovat ochranu zraku brýlemi při sportovních aktivitách, ať už je či není přítomna refrakční vada.

cyklistika

Při jízdě na kole je třeba oči chránit proti UV záření, větru a proti hmyzu či případným nečistotám v ovzduší obzvláště při rychlé jízdě. Volí se větší brýle oblého aerodynamického tvaru, který kopíruje obličej, z netříštivého materiálu ať už u obruby, tak u brýlových čoček. Je možno vybírat z mnoha zbarvení (s UV filtrem na slunce, rozjasňující do mlhy, čiré proti nečistotám). Nevolí se příliš tmavé filtry, které silně absorbují světlo a tím snižují vizuální výkon za soumraku nebo v lesním terénu. Vyrobíme Vám takové brýle ve Vašich dioptriích a to včetně multifokálních variant.

dioptrické brýle na kolo
dioptrické brýle Rudy Project

běh a orientační běh

Při běhu jsou požadavky podobné jako při cyklistice, oči chráníme před UV zářením, větrem, polétavým hmyzem a nečistotám polétajícím ve vzduchu. Vybíráme brýle oblého aerodynamického tvaru, který kopíruje obličej. Je možno vybírat z mnoha zbarvení, obvykle nedoporučujeme velmi tmavé čočky, které nevyhoví ve stínu nebo při zataženém počasí. Pro orientačního běžce ve věku 40+ může být znenadání problémem perfektní čtení mapy vlivem rozdílného vidění na dálku a na blízko. Pro orientační běžce nabízíme do sportovních brýlí zábrus bifokálních čoček se segmentem dioptrií na blízko nebo sportovní multifokální brýle.

brýle na běhání Hradec Králové

lyžování

Pro lyžaře s dioptriemi máme v nabídce speciální dioptrickou vložku kompatibilní s běžnými lyžařskými brýlemi. Jde o snadno vyjímatelný adaptér, který si u nás zakoupíte a do kterého Vám odborně zabrousíme Vaše dioptrie. Vložku poté jednoduše vsadíte do Vašich lyžařských brýlí. Dioptrický adaptér lze zakoupit pro malé i velké lyžaře. Na lyžích i snowboardu je důležité především dobře vidět. Jde o bezpečnost Vaší, Vašich dětí i ostatních lyžařů. Navíc budou Vaše oči chráněné po celou dobu lyžování před povětrnostními vlivy a bude konec trápení se slzením očí, špatnou viditelností a neostrým viděním. Lyžař potřebuje vidět na všechny vzdálenosti a potřebuje se orientovat i do stran, proto je důležité dobré periferní vidění. Při korekci kontaktní čočkou má nositel neomezené zorné pole a kombinace kontaktní čočka se slunečními či ochrannými brýlemi s dioptrickou odnímatelnou vložkou je velmi vhodná. V případě ztráty kontaktní čočky či diskomfortu při jejím nošení (zamrzání čočky při extrémním mrazu spojeném s větrem) může nositel vložku jednoduše nacvaknout do brýlí. 

Většina Evropanů jezdí lyžovat do Alp, jedná se tedy o nadmořské výšky mezi 1000 a 3500 m.n.m. Vzduch je chudší na kyslík, ale také je méně znečištěný. Se stoupající nadmořskou výškou a rostoucí čistotou vzduchu se zvyšuje průnik škodlivých složek slunečního záření, vzdálené předměty se zdají bližší a odhad vzdáleností se mění. Světlo se velmi dobře odráží od ledu a sněhu a přichází do oka ze směrů, odkud jej nečekáme.

Přijďte se k nám poradit o možnostech dioptrické korekce do Vašich lyžařských brýlí. Rádi Vám poradíme i další varianty sportovních dioptrických brýlí.

dioptrické brýle na lyže
dioptrická vložka do lyžařských brýlí Hradec Králové

běžkové lyžování a skyalpinismus

Obruba musí dobře a pevně sedět, neměla by se dotýkat žádnou kovovou částí obličeje. Pro slunečné podmínky by měla mít obruba širokou stranici nebo boční kryty proti průniku odraženého světla za brýlovou čočku. Proti ztrátě zamezíme gumovým držákem okolo hlavy. Očnice by měly být dostatečně velké, aby světlo nemohlo proniknout okolo nich.

Vhodné jsou jednoohniskové čočky pouze na dálku. Splňují předpoklad dobrého vidění na dálku
a vzdálenost přibližně 5 metrů. U bifokálních brýlových čoček máme zachováno periferní vidění, ale skok obrazu při změně pohledu přes díl do blízka může být rušivý. Progresivní brýlová čočka je vhodná pro klienta, který ji nosí léta a je na ni stoprocentně zvyklý a všechny pohyby má již zautomatizovány. 

brýle na běžky
dioptrické brýle na hory

střelba

Na zakázku pro Vás rádi zhotovíme dioptrické střelecké brýle dle Vašich požadavků.

dioptrické střelecké brýle
dioptrické střelecké brýle

golf

Pro golf jsou důležité brýle s kvalitními slunečními filtry, aby se hráč při úderu do míčku mohl intenzivně soustředit a po samotném odpalu sledovat, kam míček dopadne. Hnědé, kouřové a šedé zabarvení nezkresluje barevné vnímání, zabraňuje oslnění za jasného slunečního světla. Hnědé a jantarově zbarvené sluneční filtry zvyšují kontrast vidění. Neutrální šedé zabarvení, tzv. šedozelené zabarvení, umožňuje nezkreslené vidění i přirozené podání barev. Čočky absorbující modrou část světelného spektra usnadní lépe se orientovat v terénu a sledovat golfový míček za letu, kdy zelená plocha trávníku a bílý míček budou kontrastnější, zatímco modrá barva oblohy bude potlačena. Vhodné jsou i polarizační brýlové čočky pro redukci oslnění a eliminaci odlesků z vodních či písčitých ploch.

Klasické sportovní brýle nejsou pro golf vhodné a při odpalu překážejí. A to z důvodu, jak se hráč chystá k odpalu míčku, jeho hlava se mírně vytočí a spodní hrana rámu obruby mu tak zasahuje do přímého pohledu na golfový míček. Pro golf jsou vhodnější brýle bez spodního orámování skel. Perfektní posazení brýlí na hlavě je stěžejní, pokud budou brýle volné, klouzat z nosu, zbytečně budou sportovce rušit, znervózňovat a snižovat jeho koncentraci. 

dioptrické brýle na golf
brýle na golg Oakley

sportovní létání

Pro sportovní létání je zajímavá troposféra (obal Země do 11 km od povrchu), ve které se tvoří meteorologické podmínky a počasí. Sportovní letci jsou často vystaveni proměnlivému počasí a nestálým přírodním a světelným podmínkám, často provozují svůj sport i v noci a za snížených světelných podmínek. Barvy jsou vlivem vysokých výšek mírně zkreslené a velmi často mají duhový nádech, díky kapkám vody a nečistotám v ovzduší. V různých výškách se lehce mění barevné spektrum, proto je nutná dokonalá orientace v barvách při startu a přistání. Letec potřebuje perfektně rozeznávat barvy, aby přes ně viděl různé budovy a navigační body v přírodě. Ve výškách je rušivé UV záření, které s ubývající hustotou vzduchu narůstá na intenzitě. Dalšími negativními faktory jsou sníh, déšť a mlha.

Letec se potřebuje v první řadě dobře orientovat ve vzdálenostech a jejich přesných odhadech. Neméně důležité je však vidění na střední vzdálenost, na venkovní části letadla, a nakonec na přístroje na přístrojové desce před sebou. Pro pilota ve věku 40+ to znamená korekci progresivními brýlovými čočkami, což není problém s dnešní nabídkou těch nejkvalitnějších progresivních brýlových čoček např. Varilux od firmy Essilor.

Motorová letadla s kokpitem kryjí pilota před nepřízní počasí, potřebuje tedy ochranu proti UV záření, barevné filtry proti slunci a případně dioptrickou korekci, důležitější než materiál brýlové čočky je dobré periferní vidění a filtry proti slunci. U paraglidu a rogala je pilot vystaven různým povětrnostním podmínkám a musí počítat s trvanlivostí materiálů a dokonalou ochranou oka ze všech stran. Pro brýlovou obrubu je tedy vhodnější plast a pro brýlové čočky pružný polykarbonát. Filtry a úpravy čoček jsou řešeny stejně jako při outdoorových sportech nebo při lyžování. Brýle musí být vhodně vybrané pro společné nošení s helmou. 

dioptrické brýle pro piloty
dioptrické brýle pro piloty

raketové a míčové sporty

Tenis nebo squash patří k rizikovým sportům, kde může dojít ke zranění raketou, zejména při squashi, ale především letícím míčkem. Právě míček má svou velikostí a dobrou „trefou“ šanci oko vážně zranit. A právě proto je potřeba mít adekvátní ochranné brýle, které navíc mohou sloužit ke korekci oční vady.

Raketové sporty patří mezi velmi dynamické sporty. Kde na příkladu jen jediného úderu při tenise si lze uvědomit variabilitu a náročnost zrakového výkonu. Začíná to pozorováním protihráče, držení jeho těla, směru jeho pohledu a držení rakety. Z toho pokračuje předvídání úderu. Následuje pozorování letu míčku, jeho rotace, rychlosti a místa dopadu. A na závěr vyhodnocení pozici soupeře a místo úderu při současném vypočítání vlastního pohybu ve vizuálním kortexu. Vyšetření a porovnání vrcholových
a průměrných sportovců umožňují vyvodit závěr, že existuje souvislost mezi viděním a úspěchem ve sportu. Nebude tedy překvapením, že světoznámý tenista Boris Becker má vizus 2,0.

Brýlová obruba musí být schopna odolat nárazu letícího míčku nebo rakety. Z polykarbonátu, coby materiálu odolnému proti nárazu, by měly být vyrobeny i zorníky, popřípadě korekční čočky. Celé brýle by svým designem měly pokrýt nejen prostor okolo oční koule, ale zároveň vykrýt oblast okolo očnice. Nosník by měl být pružný, aby tlumil náraz a rozložil tlak způsobený nárazem. A zároveň by měl být protiskluzový, aby v kombinaci s dobrým upevněním pomocí stranic nesklouzly brýle po nose dolů či neodlétly z obličeje při prudkém pohybu hlavy. Samozřejmostí je dnes již co nejširší a neomezené  zorné pole.

sportovní brýle Oakley
sportovní brýle Rudy Project

plavání a potápění

Této specifické kategorii se věnujeme samostatně ZDE.

jachting

Závodní ani rekreační jachting není omezen věkem, pouze fyzickými možnostmi, proto u tohoto sportu se může počítat se všemi věkovými kategoriemi s různými nároky na ostré vidění. Na moři se vyskytují faktory, jako jsou velmi vlhký vzduch, vítr, déšť a mlha, které negativně ovlivňují zrakovou pohodu člověka. Mořská hladina a lesklé části jachty odrážejí sluneční paprsky, které oslepují jachtaře a mohou způsobit záněty oční spojivky. Dobré vidění a případná správná korekce jsou při jachtingu nezbytné.

Při jachtingu dochází k situacím, kdy jsou oči v bezprostředním ohrožení a nejen vlivem počasí, ale také uvolněným lanem, sprchou vody z vlny nebo neopatrností někoho z posádky. Pro závodní regatové jachtaře jsou doporučeny ochranné brýle, které mají podle počasí různé stupně a barvy filtru, v případě, kdy slunce nesvítí ochranné brýle s průhlednými zorníky. Zorníky musí být dostatečně velké, aby neomezovaly zorné pole, a dostatečně odvětrávané, aby nedocházelo k jejich zamlžení. Brýle musí  pohodlně sedět na obličeji, nosník by měl být co nejměkčí, aby ztlumil na nose případný náraz, vhodné je i uchycení gumou či neoprenovou šňůrkou za hlavu.

Extrémně namáhané oči od slunce, větru, deště nebo mlhy jachtaři chrání speciálními filtry. Do slunečního počasí existují speciální, tzv. „watersport“ filtry, které mají většinou modrou barvu a v kombinaci s polarizačním filtrem tvoří dobrou ochranu před UV paprsky a paprsky odraženými od vodní hladiny a lesklých ploch jachty. Zelený filtr nepatrně ztemňuje vodní hladinu, ale naopak zvýrazňuje bílé části lodi, které díky němu vystoupí, jsou doporučeny pro členy posádky pracující na palubě. Hnědý filtr je nejméně vhodný, způsobuje splývání tmavších částí lodního vybavení. Oranžový nebo růžový filtr, který rozjasňuje okolí, je vhodné použít v mlze a za ztížených světelných podmínek při dešti
či sněhu. Brýlové čočky by měly být opatřeny polarizačním filtrem, který usměrňuje odražené paprsky a dovoluje jasně vidět hladinu i mokrou palubu, dále jsou ideální kvalitní tvrdé elastické vrstvy
a hydrofobní úpravy pro snadné stékání vody po brýlové čočce bez tvoření kapek vody. Antireflexní vrstvy se aplikují na zadní plochu čočky.

Kontaktní čočky jsou také možným řešením, ale vzhledem ke snížené možnosti hygieny při jejich aplikaci a jejich častému vysušování vlivem větru nejsou nejvhodnější. Špatně se též snášejí s mořskou vodou. 

dioptrické brýle Rudy Project
Dioptrické brýle Rudy Project

objednejte se na kontrolu očí již dnes


Pokud je Vám více než 15 let a máte problémy s viděním, můžete nás navštívit a s naším optometristou si domluvit měření zraku nebo se objednat rovnou zde.

• OPTIKA • MĚŘENÍ ZRAKU • MULTIFOKÁLNÍ • DIOPTRICKÉ • PRO DĚTI • K POČÍTAČI • NA SPORT • 

• PRO ŘIDIČE • SLUNEČNÍ • DO VODY • KONTAKTNÍ ČOČKY • DOPLŇKY • DÁRKOVÉ POUKAZY • OPRAVY • NÁŠ PŘÍBĚH •

FOLLOW US 

• INSTAGRAM • FACEBOOK •

© 2022 • OPTIKA IVA DLOUHÁ s.r.o. •

• GOČÁROVA 1000/29 • HRADEC KRÁLOVÉ • 

 DIČ CZ02000105 • IČ 02000105 • 

• OTEVŘENO • PO - PÁ 8 - 18  SO 9 - 12 •