OČI A KORONAVIRUS - CHRAŇTE SVÉ OČI!!!


Image

Nedotýkejte se obličeje. Nedotýkejte se očí, nosu, úst, nemáte-li umyté ruce.

Nedotýkejte se nahodile svého obličeje, děláme to mimoděk bohužel každý. Preventivně mějte stále bezvadně umyté ruce. Vyhněte se i tření očí. Snížíte tak riziko infekce. Pokud se z nějakého důvodu musíte dotknout očí nejprve si pečlivě umyjte ruce mýdlem (nejlépe antibakteriálním) a vodou a to po dobu minimálně 60 sekund.

Chraňte své oči nošením brýlí, dioptrických, slunečních nebo ochranných.

Kapénky se do očí dostávají významnou měrou přes sliznice očí. Brýle jsou účinnou ochranou pomůckou, které vaše oči mohou ochránit před kapénkami obsahujícími viry. Neposkytují 100% ochranu, ale je to jedna z dalších pomůcek kromě roušky, kterou můžeme využít a svou ochranu tak zvýšit při denodenním fungování. Naše oční sliznice jsou jedny z nejohroženějších.

Brýle čistěte a omývejte vlažnou mýdlovou vodou po kontaktu s lidmi nebo po příchodu z venkovního prostředí.

Na omývání brýlí používejte jar nebo tekuté mýdlo a vodu, osušte vypraným vyžehleným kapesníkem nebo textilní dětskou plínou. Nečistěte své brýle desinfekcí ani čistidlem obsahujícím líh, mohou vaše oči podráždit a brýlové čočky nevratně poškodit. Pokud se vám brýle při nošení ochranných roušek či respirátorů mlží, můžete si u nás zakoupit a vyzkoušet sprej proti zamlžování brýlových čoček.

Své brýle nikomu nepůjčujte. Pokud si brýle odložíte, použijte své  brýlové pouzdro a zamezte kontaktu jiných lidí s vašimi brýlemi.

Nesdílejte předměty, jako jsou brýle, pouzdra na brýle a natož pak dokonce pouzdra na kontaktní čočky, nepůjčujte nikomu své oční kapky, řasenky, oční stíny, make-up, polštáře, osušky a ručníky. Dodržováním těchto pravidel chráníte sebe, ale také všechny ostatní.

Vyhněte se používání kontaktních čoček.

Uživatelé kontaktních čoček mají zvýšené tendence dotýkat se svých očí, aniž by o tom přemýšleli. Nejlepší ochranou před nechtěným zanesením infekce z rukou na oční sliznice je za současné situace vyměnit kontaktní čočky za brýle. Pokud vám brýle chybí, přijďte k nám do optiky, máme otevřeno a rádi vám pomůžeme. Brýle budete mít během 2-3 dnů k vyzvednutí.

Máte-li přesto potřebu kontaktní čočky nosit, dodržujte v úzkostlivě optometristou stanovené postupy péče o kontaktní čočky a pečlivě až přehnaně dbejte i na hygienu rukou.

Extrémní pozornost věnujte pečlivému mytí rukou antibakteriálním mýdlem před a po manipulaci nebo dotyku s vašimi kontaktními čočkami, pouzdrem na kontaktní čočky nebo prostředky péče o ně.

Image