ODPOVÍTE - LI SI NA TYTO OTÁZKY ANO, DOPORUČUJEME VÁM NÁVŠTĚVU A DALŠÍ KONZULTACI V NAŠÍ OPTICE 


 

  • je vaše vidění neostré nebo dokonce rozmazané?

  • začínají se vám mihotat písmenka při čtení?

  • jsou vám vaše vlastní ruce krátké? Máte tzv. krátké ruce a při běžných denních činnostech jako je čtení sms, čtení jídelního lístku nebo navlékání nitě uchem jehly hledáte správnou vzdálenost od očí, tak aby jste viděli ostře?

  • zvětšujete si text v mobilu nebo počítači jako starý člověk?

  • trávíte v práci většinu času u počítače a večer vás pak pálí oči nebo bolí hlava?

  • déle než obvykle zaostřujete?

  • pociťujete večerní řízení auta jako náročné pro váš zrak a nejste si jisti svým zrakem, více promrkáváte?

  • máte v rodině vrozenou oční vadu?

  • nejste spokojeni se službami v jiné optice?

DALŠÍ ČASTO KLADENÉ OTÁZKY


Nechci nosit jedny brýle na očích a druhé v kapse. S brýlemi na špičce nosu si připadám jako babička. Co s tím?

Řešení spočívá v zabroušení buď bifokálních čoček-uvidíte na 2 vzdálenosti-dálka a blízko,nebo multifokálních čoček. V tomto případě uvidíte od nekonečna, přes střední vzdálenost (kancelář, dirigent..) až po blízko (klávesnice,noty, zápisky). Multifokální čočky objednává naše optika od osvědčených výrobců jako jsou Essilor, Thalia apod. Poradíme, zatrénujeme Vás a vynasnažíme se, aby jste byli spokojeni.

Jak poznám, jakou mám oční vadu?

Obecně lze říci, že oční vady dělíme do 3 velkých skupin: dalekozrakost - hypermetropie, krátkozrakost - myopie a „stařecká“ vetchozrakost - presbyopie. Při dalekozrakosti se obraz zobrazuje za sítnicí a ke korekci se používají plusové dioptrie. Při krátkozrakosti se obraz zobrazí před sítnicí a tato vada se koriguje mínusovými dioptriemi. Zpravidla po 40. roce se začíná zhoršovat vidění do blízka, kdy čočka v oku ztrácí svoji elasticitu a pružnost, odborně se této vadě říká presbyopie. Zhoršené vidění na blízko a na práci může doprovázet pálení či řezání očí, bolesti hlavy a celková únava očí. Tuto situaci vyřeší jen správně vyměřené a zhotovené brýle na blízko, nebo modernější řešení jako jsou pracovní brýlové čočky ev. multifokální čočky. Navštivte svého očního lékaře nebo optometristu u nás v optice.

Pálí mne oči po delší práci u počítače, čím to může být?

Do určitého věku nic takového člověk nepociťuje a jeho oči se lehce přizpůsobí vidění na jakoukoli vzdálenost. Ciliární svaly a čočka v oku pracují aniž bychom si toho všimli a zaostřují nám vše na blízkou, střední i dalekou distanci. S přibývajícími roky ale ubývá schopnosti očí se "akomodovat", polopatě řečeno zaostřovat na různé vzdálenosti. Současný člověk žijící moderním způsobem žije obklopen prací na počítači a i ve volném čase intenzivně využívá digitální displeje.

V tomto momentě pak mnozí z nás pociťují podrážděnost očí, večerní bolest hlavy nebo napětí v šíji. Tyto nepříjemné pocity vám můžeme pomoci vyřešit vhodnými brýlemi na práci s počítačem vylepšenými speciální antireflexní povrchovou úpravou mírnící vliv modrého světla na oči.  

Pro denodenní práci s počítačem je vhodné korigovat i lehké dioptrie. Doporučujeme měření očí věnovat dostatečný čas, oči pečlivě proměřit a navrženou korekci u nás vyzkoušet ve zkušební obrubě přímo u počítače.

Začala jsem nosit předepsané brýle a zrak se mi zhoršoval, je to možné?

Velký pozor na tyto mýty. Nošení brýlí nebo kontaktních čoček nemá na vývoj zrakové vady vliv. Je důležité používat správné dioptrie na vaší pracovní vzdálenost. Očím i Vám se uleví, nebudete cítit oční únavu spojenou s pálením očí a bolestmi hlavy.

Mám cukrovku. Má to vliv i na oči?

Cukrovka má škodlivé účinky na náš cévní systém, proto může zasáhnout i nejdůležitější tkáň v oku – sítnici. Toto onemocnění je diabetická retinopatie. Pokud je poškozená sítnice, nastává ztráta zraku. Cukrovka je onemocnění, které nebolí, ale jeho následky mohou být tragické. V České republice je cukrovka nejčastější příčinou oslepnutí. Proto pokud máte cukrovku, navštěvujte alespoň 1x ročně očního lékaře.

Co je glaukom?

Glaukom neboli zelený zákal je zvýšený nitrooční tlak v oku, který posléze tlačí na zrakový nerv. Zvýšený nitrooční tlak může být způsoben buď nadměrnou tvorbou oční tekutiny nebo ztíženým odtokem nitrooční tekutiny. Průběh onemocnění bývá plíživý a nemusíme ho ani zaregistrovat. V počátcích dochází k drobným výpadkům zorného pole, postupně se výpadky zvětšují a zhorší se orientace v prostoru. V případě neléčení vede glaukom až ke slepotě. Preventivní prohlídky každé 2 roky u vašeho očního lékaře jsou důležité. Komplexní vyšetření zrakové ostrosti, změření nitroočního tlaku a perimetr pomáhají odhalit toto onemocnění.

Mám mít obavy z šedého zákalu?

Šedý zákal neboli katarakta je zakalení nitrooční čočky. Katarakta se odstraňuje operací, která je velmi rychlá a bezbolestná. Jedná se o nejčastěji prováděný zákrok na lidském těle a čeká vlivem stárnutí a dalších civilizačních vlivů na každého z nás. Původní zakalená čočka se při operaci nahradí malým implantátem, který dioptricky nahradí Vaší původní čočku. Výhodou operace je možnost ovlivnit vaší stávající oční vadu a spočítat hodnotu dioptrií implantátu tak, aby jste po operaci měli jen brýle na dálku nebo jen na čtení. U aktivních lidí řešíme korekci multifokálními brýlemi.

Jak se mám o své brýle starat?

Nejen nové brýle vyžadují pečlivou pozornost. Nevhodná péče může způsobit poškrábání čoček, což může vést ke zhoršení zraku. Nejjednodušším způsobem, jak se těmto škodám vyhnout je držet si své brýle v ochranném obalu.

Při čištění používejte jemný hadřík a speciální tekutý přípravek nebo vlhčené ubrousky určené k čištění čoček brýlí. Nikdy nepoužívejte kapesníky, papírové utěrky nebo textilie, protože zrníčka prachu, případně vlákna mohou způsobit drobné škrábance. K čištění nikdy nepoužívejte mýdla, šampony, saponáty a určitě ne přípravky na leštění skla. Obsahují agresivní látky, které poškozují vrchní vrstvu čoček.

Kolega si koupil brýle v samoobslužném automatu, kolegině zase v drogerii. Co vy na to?

Na první pohled se nabídka takových firem zdá být úžasná, ale i laik se musí nad jejich argumenty zamyslet a poznat nesrovnalosti: velké číslice informující o slevách jsou klamná a musel by jste porovnávat 2 stejné produkty. Došel by jste k zanedbatelnému číslu v korunách a ne v procentech!

Důležitou součástí správné korekce a výroby brýlí jsou také parametry Vašeho obličeje, jako je vzdálenost očí s přihlédnutím k ev. asymetrii tváře apod. Následná úprava a seřízení brýlí na vašem obličeji jetaké velmi důležitá pro vaše denní používání a pošťák ani prodavač drogerie Vám ho neposkytne.

Můžu mít sluneční brýle když mám dioptrie? 

Ano, sluneční brýle ve Vašich dioptriích pro nás nejsou problém, přijďte se poradit, na dioptrické sluneční brýle se specializujeme.

Může mít moje dítě sluneční dioptrické brýle?

Chránit dětský zrak je velmi důležité a k jejich dokonalé ochraně patří samozřejmě i sluneční brýle. Děti s vadou zraku mohou mít plnohodnotné sluneční brýle ve svých dioptriích a užívat si letního sluníčka stejně jako ostatní. Navíc máme pro děti a jejich rodiče v nabídce akci 1+1 na dětské brýlové čočky, kdy druhé čočky zdarma mohou být právě ty sluneční. Přijďte k nám na radu, rádi Vám vše vysvětlíme.

Lyžuju, ale vadí mi dvoje brýle přes sebe, jde to vyřešit?

Pro lyžaře máme u nás v optice dvě námi osobně ověřená řešení. Nabízíme zábrus Vašich dioptrií do vybraných modelů sportovních brýlí, které lze používat napříč různými sporty a na lyžování se hodí také perfektně. Druhou variantou je zábrus do speciální plastové brýlové obruby, která je defakto univerzální vsadkou do klasických lyžařských brýlí. Pokud pochybujete o kompatibilitě vsadky s Vašimi lyžařskými brýlemi, přineste si je k nám s sebou, abychom to mohli vyzkoušet. Vsadky se vyrábí ve dvou velikostech a pasují jak do dětských a juniorských brýlí, tak i do brýlí pro pořádné chlapy.


Další otázky na které známe odpovědi....

CO JE TO ANTIREFLEX A K ČEMU JE?

CO JSOU POLARIZAČNÍ ČOČKY?

JAKÉ JSOU NEJLEPŠÍ SLUNEČNÍ BRÝLE PRO ŘIDIČE?

MÁM POŠKRÁBANÉ BRÝLOVÉ ČOČKY, JDE TO ROZLEŠTIT?